Prawdopodobnie w piłkę nożną na ziemiach polskich zaczęto grywać już w czasie zaborów w latach 80-tych XIX wieku. Jest wiele sprzecznych informacji dotyczących tego gdzie pojawili się pierwsi piłkarze. Jedne z nich mówią o ówczesnej Galicji (Kraków lub Lwów, ze względu na największą autonomię spośród polskich ziem w tamtym czasie), a może na ziemiach Śląska, gdzie duże były wpływy niemieckie lub w miastach takich jak Szczecin czy Gdańsk, albo Łódź gdzie w tych czasach przebywało wielu obcokrajowców znających już tą dyscyplinę sportu.
Nie zmienia to jednak faktu, że w roku 1888 Henryk Jordan doprowadził do powstania na Błoniach w Krakowie tzw. Parku Jordana, czyli terenów wydzielonych do celów sportowych. Otwarcie parku nastąpiło rok później i doprowadziło do upowszechnienia sportu w Krakowie, a mieszkańcy miasta licznie przybywali w to miejsce, aby spędzać aktywnie wolny czas.
W ciągu kilku lat w Krakowie i we Lwowie powstawały małe szkolne klubiki piłkarskie, lecz w rozwoju tej dyscypliny sportu nie małą rolę odegrały Towarzystwa Gimnastyczne „Sokół” z tych miast. Wiadomo również, że w 1892 roku działacz lwowskiego „Sokoła” przywiózł ze swojej podróży po Anglii pierwszą oryginalną piłkę do gry w football, a pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej na ziemiach polskich rozegrano w trakcie II Zlotu „Sokoła” we Lwowie dnia 14.07.1894 roku. Wówczas to reprezentacja :Sokoła” ze Lwowa pokonała „Sokoła” z Krakowa 1-0 po bramce zdobytej przez Włodzimierza Chomickiego mającego wówczas 16 lat. Ciekawe jest to, że mecz trwał jedynie 6 minut, ponieważ po tym czasie lwowianie zdobyli bramkę, a sędzia zakończył po tym fakcie spotkanie!
W kolejnych latach powstawały następne kluby piłkarskie na innych polskich ziemiach. Kluby powstały m. in. w: Łodzi, Legnicy, Wrocławiu, Gdańsku, Raciborzu czy Elblągu. Pierwsze polskie kluby piłkarskie, wykształcały się w większości z zespołów szkolnych i uczniowskich, a spośród nich najstarszymi były kluby ze Lwowa: Lechia, Czarni i Pogoń oraz Krakowa: Cracovia, a później Wisła. Na terenach pozostałych zaborów także powstawały zespoły piłkarskie m. in.: Resovia Rzeszów, Tarnovia Tarnów, Polonia Przemyśl, Wisłoka Dębica, Sandecja Nowy Sącz, Makkabi Kraków, Normania i Warta w Poznaniu, Venetia Ostrów Wlkp., Łodzianka Łódź, Polonia Warszawa czy Concordia Piotrków Trybunalski.
I tak oto od pierwszego meczu piłkarskiego rozegranego latem 1894 roku, dyscyplina ta rozwijała się na polskich ziemiach w bardzo szybkim tempie, aby z czasem stać się najpopularniejszą dyscypliną sportu w kraju.
* Informacje zamieszczone w poście są składową mojej wiedzy prywatnej, a część z nich zaczerpnąłem ze stron internetowych PZPN, FIFA, UEFA oraz Wikipedia.
* Informacje zamieszczone w poście są składową mojej wiedzy prywatnej, a część z nich zaczerpnąłem ze stron internetowych PZPN, FIFA, UEFA oraz Wikipedia.
Bardzo dobyt i ciekawy post. Nie wiedziałem, że piłka nożna tak szybko zaistniała w Polsce. Nie wiedziałem nawet, że w czasie jak Polska nie miała jeszcze związku piłkarskiego, kluby juz działały.
OdpowiedzUsuńJak się okazuję nie tak późno na polskich ziemiach powstały kluby piłkarskie i nie potrzebowały do tego istnienia związku piłkarskiego. Szkoda, że części z tych zespołów już nie ma na mapie piłkarsiej Polski, albo grają gdzieś w niższych ligach...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam